Autorka sztuki wykorzystała motywy klasycznej włoskiej baśni w interpretacji Italo Calvino, jednego z najznakomitszych pisarzy XX wieku (w przekładzie Jerzego Popiela).
Wracający z podróży kupiec Hieronim trafia w gościnę do dziwnego zamku. Chcąc sprawić przyjemność ukochanej córce, Pięknej, zrywa kwiat z zakazanego Krzewu Pąsowych Róż, narażając się na gniew tajemniczego potwora. Ceną okazuje się życie, ale kupiec może je ocalić pod jednym warunkiem: jeżeli Piękna zgodzi się przybyć do zamku i zamieszkać z Bestią. Miłość córki do ojca jest większa niż strach przed nieznanym, a dobroć i wrażliwość dziewczyny, cierpliwość Bestii w zabiegach o jej względy i samotność obojga bohaterów zbliża ich ku sobie. W końcu nadchodzi moment, że Piękna uświadamia sobie, iż kocha Bestię bez względu na jej odrażającą zewnętrzność...
Opowieść o dojrzewaniu i sile miłości, która potrafi zdziałać cuda, o tym, jak ważny jest drugi człowiek, i że warto spojrzeć na niego uważniej – odrzucić pozory i stereotypy, zajrzeć w głąb serca; o tym, że zło musi zostać ukarane, a na końcu zawsze zwycięża dobro... To prawdy oczywiste, a nawet banalne, jak w każdej klasycznej baśni, ale przecież warto je przypominać, szczególnie młodym widzom. Tym bardziej, że w gonitwie codziennego życia tak łatwo gubimy ideały.
Liryczna, ale pełna napięć i dramatycznych zdarzeń akcja oraz wyraziste postaci sprawiają, że w spektaklu humor przeplata się z refleksją. Inscenizacja cieszy oko atrakcyjną plastyką znakomitej słowackiej scenografki, której sceniczne obrazy na pewno zapadną w pamięć.
Piekna sztuka na koncu dostali owacje na stojaco a mi po policzku lecialy łzy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
czesc